blogger counter

Κυριακή, Οκτωβρίου 28, 2007

Μαγιόρκα και Εσπανιόλ, οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ισπανίας το τελευταίο διάστημα, αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Σαν Μόις" στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Primera Division. Οι δύο ομάδες, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες (αποβλήθηκαν ο Μπαγιεστέρος από πλευράς γηπεδούχων και ο Ροντρίγκεθ από πλευράς φιλοξενούμενων), επιβεβαίωσαν την πολύ καλή αγωνιστική τους κατάσταση και πρόσφεραν "πλούσιο" θέαμα.

Οι νησιώτες με τον Αγγελο Μπασινά στη βασική ενδεκάδα (αντικαταστάθηκε στο 63' από τον Γιόνας) προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αράνγκο. Ωστόσο ο ίδιος παίκτης με αυτογκόλ στο 21ο λεπτό ισοφάρισε για την Εσπανιόλ. Η ομάδα της Βαρκελώνης απέκτησε προβάδισμα στο 27' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Ταμούδο.

Ισοπαλία και στο "Σαν Μαμές"

Παραμένει χωρίς νίκη στο "Σαν Μαμές" η ΑΘλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Μπέτις και παρέμειναν αήττητοι για τρίτη σερί αγωνιστική. Τέσσερα παιχνίδια αήττητοι συμπλήρωσαν από τη μεριά τους οι Ανδαλουσιάνοι.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Μαγιόρκα - Εσπανιόλ 2-2
3' Αράνγκο, 69' Γκουϊθα - 21' αυτ. Αράνγκο, 27' πεν. Ταμούδο
Μαγιόρκα: Μόγια, Ναβάρο, Έκτορ, Μπαγιεστέρος, Νούνες, Βαρέλα, Αράνγκο, Μπασινάς (63' Γιόνας), Ιμπαγκάσα, Βαλέρο, Γκουϊθα (84' Γκασαντέθους).
Εσπανιόλ: Καμενί, Τορεγιόν, Γιάρκε, Ροντρίγκεθ, Ουρτάδο, Ζαμπαλέτα, Σμίλιανιτς (71' Ντε Λα Πένια), Βάλντο, Ριέρα, Λουίς Γκαρθία (88' Γιονάτας), Ταμούδο (60' Λακρούθ).

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Μπέτις 0-0
-
Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Όθιο, Αμορεμπιέτα, Κοϊκίλι, Σουαθέτα (75' Λόπεθ), Ορμπάιθ, Μαρτίνεθ, Γκαμπιλόντο, Ετσεμπερία (78' Λιορέντε), Αντουριτς (85' Βέλεθ).
Μπέτις: Περέιρα, Ρίβας, Μέγι, Βέγκα, Αμπέγια, Χουάντε, Μπάμπιτς, Κάπι (76' Σομόζα), Φερνάντο, Χίθκο (67' Έντου), Σομπίς (82' Ριβέρα).